۳ مرحله برای تثبیت مطالب ریاضی

تثبیت مطالب ریاضی

3 مرحله برای تثبیت مطالب ریاضی تا آنها را فراموش نکنید

3 مرحله برای تثبیت مطالب ریاضی تا آنها را فراموش نکنید و به حافظه طولانی مدت خود بسپارید را به طور کامل توضیح دادیم.

بهترین موقع برای تثبیت مطالب هر درسی دقیقا همون روز تدریس است.  یعنی در کمتر از 12 الی 24 ساعت مطالب را مجدد بازخوانی و تمرین کنید

برای تثبیت مطالب آموخته شده ریاضی، این 3 مرحله را انجام بدید :

مرحله ۱) مطالعه درس نامه

مرحله۲)  حل حداقل 10 تست آموزشی

مرحله۳)  حل تست های زمان دار (تست های سنجشی)

تثبیت مطالب ریاضی

 

 

مرحله ۱) مطالعه درس نامه

  • در مرحله اول  مطالعه و حل تمرینات جزوه استاد یا درس نامه کتاب کمک آموزشی یا تست ریاضی بهتون پیشنهاد میشه.

اگه جزوه استادتون خوب و کامله، فقط جزوه رو بخونید و تمریناتش رو حل کنید و درس نامه وکتاب تست رو فعلا نخونید.

چرا که این کار باعث گیج شدن شما و هدر دادن وقتتون میشه. ولی اگه کلاس نمیرید یا استادتون جزوه کاملی نداره، متن درسنامه و کتاب تست رو بخونید و مثال ها رو حل کنید.

تو این مرحله، اگه نکته جدیدی یاد گرفتید یا سوالی براتون پیش اومد تو دفترچه پرسش و نکات ثبتش کنید.

  • به هیچ عنوان ریاضی رو روخوانی نکنید؛

بهترین روش یادگیری ریاضی شامل نوشتن و حل کردن تمرینه.

متن جزوه یا درسنامه رو نگاه کنید و زیر تعاریف و نکته های مهم خط بکشید و بلافاصله شروع کنید به حل سوالاتِ حل شده در کلاس از جزوه یا مثال های حل شده درس نامه و جواب خودتون رو با جواب نوشته شده تطبیق بدید.

اگه جوابتون غلط بود، باز هم سوال یا تست رو حل کنید تا به جواب درست برسید و اگه نتونستید، مطالب یادداشت شده در کلاس و جزوه رو دوباره مرور کنید و باز هم تلاش کنید سوال رو حل کنید. اگه باز هم نتونستید از پس اون تست بربیایید، توی دفترچه پرسش و نکات یادداشتش کنید تا بعدا از استاد یا شخص دیگه ای بپرسید.

تمرین های کتاب رو حل کنید

حل کردن تمرینهای کتاب کمک می کنه تا بدونید  برای طراح ریاضی کنکور کدوم قسمت مهمه. تمرینات آخر فصل کتاب اهداف آموزشی اون فصل رو مشخص می کنند و قطعا تو کنکور از اهداف آموزشی هر فصل سوال مطرح میشه. اینجوری یه خودآزمایی هم به عمل میاد که چقدر خوب جزوه رو خوندید و درس رو یاد گرفتید.

تو این مرحله هم اگه نکته جدیدی یاد گرفتید یا سوالی براتون پیش اومد تو دفترچه پرسش و نکات ثبت کنید. همچنین بررسی کنید و ببینید جواب کدوم یکی از سوالاتی که موقع پیش مطالعه نوشته بودید رو نتونستید پیدا کنید و تو اولین فرصت اون ها رو از استادتون بپرسید.

مرحله۲)  حل حداقل 10 تست آموزشی

  • برای اینکه بدونیم چطور ریاضی تمرین کنیم، باید تست هایی که استاد به عنوان تست آموزشی برای تکالیف بهتون اعلام کرده یا خودتون از هر فصل مشخص کردید رو حل کنید.

تست آموزشی رو اینجوری حل می کنیم:
ابتدا همه تست های آموزشی (حدودا ۱۰ تا تست) رو حل کنید و در آخر جواب ها رو چک کنید. اگه نتونستید تست ها رو حل کنید از جزوه یا درس نامه تون کمک بگیرید. بدون در نظر گرفتن زمان فقط تست بزنید و سوال حل کنید چون فعلا فقط جنبه یادگیری و آموزشی است.

یعنی میخواهیم نکاتی که در جواب تست ها و سوالات آموزشی هستند را یاد بگیرید و مطالبی که مطالعه کردید را در تست ها استفاده کنید. پس عجله نکنید و به دنبال یادگیری کامل درس باشید  ولی باید حداقل ۱۰ تا تست ریاضی رو حل کنید. همونطور که گفتم حل تمرین و سوالات متنوع تاثیر زیادی روی تقویت ریاضی شما داره.

 بعد از حل تست ها، جواب ها رو با پاسخنامه چک کنید. حالا ۴ وضعیت پیش میاد:

۱ – ) تست رو درست حل کردید) که نیازی نیست پاسخنامه تشریحی رو چک کنید. اما یه بار چک کردن بد نیست، ممکنه که روش بهتری برای حل اون سوال گفته شده باشه.

۲- (نتونستید تست رو حل کنید یا به جواب غلط رسیدید) ولی بعد از اینکه پاسخنامه رو بررسی کردید، روش حل رو کامل فهمیدید.

۳)- (بعد از بررسی پاسخنامه هم نتونستید به جواب درست برسید) روش حل تست رو به طور کامل بفهمید. این دسته از تست های ریاضی رو باید رفع اشکال کنید.

۴)- (یه سری از سوالات ریاضی هم هستند که با حل کردن اون ها تعداد زیادی از مباحث مرور میشه). به این تست ها، تست مرور می گیم. مثل سوال حدی که توش تابع و مثلثات استفاده میشه. این دسته از تست ها جون میده برای دوران جمع بندی ریاضی کنکور

  • تست های نوع اول رو با رنگ سبز، نوع دوم رو با رنگ نارنجی، نوع سوم رو با رنگ صورتی، نوع چهارم (تست مرور) رو با رنگ فسفری هایلایت کنید.
  • رنگ ها کاملا دلخواه هستند و می تونید هر طور که خواستید از ۴ رنگ دلخواه استفاده کنید. ممکنه برای بعضی از سوالات از چند رنگ هایلایت استفاده بشه. مثلا تستی هم درست باشه و هم برای مرور مناسب باشه. تو این مرحله هم اگه نکته جدیدی یاد گرفتید یا سوالی براتون پیش اومد، تو دفترچه پرسش و نکات ثبت کنید. مدت زمان لازم برای این مرحله ۱۵ دقیقه ست.

مرحله۳( حل تست های زمان دار (تست های سنجشی)

  • حالا برای تثبیت مطالب ریاضی و سایر نکات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست زنی ، یک روز بعد تعدادی تست زمان دار را تمرین کنید.

هر تست نهایتا ۲دقیقه ازتون وقت می گیره. اگه وقت بیشتری گرفت هم مشکلی نیست و می تونید با سرعت کمتری حلشون کنید. مثل قسمت چهارم گام 3 که هایلایت کردن رو توضیح دادم، این تست ها رو هم هایلایت کنید.

در انتخاب تست‏ها، اولویت با تست‏های کنکورهای سال‏های گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏دهند. برای مثال کتاب 30 سال کنکور ریاضیات آبی قلمچی را چند دور کار کنید و به یک بار کار کردن تست ها اکتفا نکنید.

 

  • تست‏هایی را که حل نکردید یا غلط حل کردید، حتماً علامت‏گذاری کنید ؛ زیرا در این تست‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف کنید.

با انجام این مراحل و مداومت در انجام آنها می توانید به تثبیت مطالب ریاضی در ذهنتان کمک کنید و آنها را برای همیشه در حافظه کوتاه مدت خودتان نگهدارید . همانطور که میدانید درس ریاضی جزو دروسی هست که به صورت روخوانی نمی شود به  آن مسلط شد و می بایست با حل  تمرین های زیاد و مستمر بر هر مبحث تسلط کافی را پیدا کنید .

آیا می‌خواهید یادگیری ریاضی را خیلی حرفه‌ای‌تر بیاموزید و در کنکور موفق شوید ؟

اگر به مطالب بسیار حرفه‌ای‌ تر برای روش های کنکوری حل سوالات ریاضی نیاز دارید می‌توانید دوره «فیلم های کنکوری ریاضی» را تهیه کنید

اگر این مقاله مفید هست برای دوستان ارسال کنید تا با فروش بیشتر محصولات ریاضی کده به رشد ما کمک کنید تا بتوانیم دوره های جدیدتر و با کیفیت تری ارایه دهیم ، همچنین می توانید سایر فیلمهای آموزشی را در آپارات ریاضی کده دنبال کنید 

 در صورتی که به مشاوره نیاز دارید می توانید به صفحه درخواست مشاوره مراجعه فرمایید و فرم مربوطه را تکمیل و برای ما  ارسال کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.